Fizykoterapia

    BOROWINA

    BorowinaOkłady borowinowe miejscowe wywołują szereg oddziaływań na organizm pacjenta. Wyróżnia się działanie borowiny poprzez ciepło, składniki organiczne i nieorganiczne w niej zawarte oraz adsorpcyjne. Mimo tak szerokiego wachlarza oddziaływań zabieg nie jest tak mocno obciążający dla organizmu jak okłady na całe ciało. Borowina posiada bardzo dużą pojemność cieplną, co sprawia że bardzo wolno oddaje ciepło a odczuwalna temperatura jest niższa od rzeczywistej. Poprzez przegrzanie tkanek dochodzi do ich przekrwienia. Jednak należy zaznaczyć, że reakcja naczyń krwionośnych jest dużo mniejsza i wolniejsza, niż w przypadku zabiegów z zakresu ciepłolecznictwa.

    W przypadku okładów borowinowych miejscowych zaobserwowano przenikanie ciepła w głąb organizmu, a co za tym idzie oddziaływanie termiczne nie wpływa tylko na tkanki podskórne, ale też narządy głębiej położone. Dzięki zwiększeniu szybkości przepływu krwi uzyskuje się lepsze dotlenienie tkanek oraz ich odżywienie. Jednocześnie zbędne produkty przemiany materii są szybciej usuwane. Na organizm pacjenta oddziałują substancje znajdujące się w borowinie. Do nieorganicznych zalicza się zróżnicowane rodzaje minerałów, głównie siarczany potasu i magnezu, a także związki żelaza, wapnia i glinu. Do związków organicznych zalicza się woski, tłuszcze, pektyny (garbniki), kwasy huminowe, ligniny, substancje czynne biologicznie, takie jak np. hormony, antybiotyki, enzymy. Substancje te oddziałują głównie na powierzchni skóry. Jednak badania eksperymentalne dowiodły, że większość z nich w niewielkim stopniu przenika przez skórę i wywołuje działanie na tkanki głębiej położone. Dzięki temu uzupełniane są niedobory tych związków w organizmie (przynajmniej w części). Cząsteczki borowiny wiążą na swojej powierzchni zanieczyszczenia oraz toksyny wydalane z organizmu przez skórę. Co tym samym prowadzi do jej głębokiego oczyszczenia.

    Okłady borowinowe, głównie poprzez przyspieszenie krążenia krwi oraz zawartość zróżnicowanych składników, przyczyniają się do szybszego wchłaniania krwiaków i obrzęków. Obserwuje się pośredni wpływ borowiny na działanie narządów wewnętrznych, poprzez drażnienie zakończeń nerwów ich unerwiających. Termiczny aspekt zabiegu wpływa na zwiększenie intensywności procesów biochemicznych zachodzących w komórkach. Dzięki temu następuje ich szybszy wzrost i regeneracja. Jednym z pozytywnych efektów terapeutycznych osiąganych dzięki zabiegowi jest rozluźnienie mięśni oraz wzrost ich elastyczności. Konsekwencją jest uzyskanie większego zakresu ruchu w danych stawach. Borowina działa silnie przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo.

     

    Główne wskazania do stosowania okładów borowinowych to: 
    Choroby reumatyczne
    Przewlekłe nerwobóle
    Choroba zwyrodnieniowa stawów
    Przewlekłe stany zapalne
    Przeciążenia mięśni
    Przykurcze w stawach
    Stany po urazach narządu ruchu
    Przewlekłe infekcje
    Porażenia
    Schorzenia narządów wewnętrznych
    Jako główne przeciwwskazania do okładów borowinowych wymienia się:
    Ostre infekcje i stany podgorączkowe
    Stany zapalne w fazie ostrej i podostrej
    Niewydolność oddechowa
    Nieuregulowane schorzenia kardiologiczne
    Ciąża
    Świeże urazy
    Cukrzyca
    Choroby zakaźne
    Skłonność do krwawień
    Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
    Choroby nerek i pęcherza moczowego
    Odwapnienie układu kostnego
    Zaburzenia układu hormonalnego
    Zaburzenia czucia
    Choroba nowotworowa
    Uszkodzenia skóry
    Stan znacznego osłabienia i wycieńczenia

     

    icon phone ZADZWOŃ 
    +48 575 910 340                          

     

    icon mail CZEKAMY NA MAILA
    rejestracja@c-zdrowia.pl                 

     

    icon direction  ODWIEDŹ NAS, ZAPRASZAMY
     ul. Wojska Polskiego 72, Nowogard
    © 2018 Centrum Zdrowia.
    Joomla Extensions