Fizykoterapia

    PRĄDY INTERFERENCYJNA NEMECA

    Prądy interferencyjne (inaczej prądy Nemeca) należą do zabiegów fizykalnych, zaliczanych do działu elektrolecznictwa. Stosowana częstotliwość (ok. 4 000 Hz) kwalifikuje je do grupy prądów średniej częstotliwości (1 000-10 000 Hz). Prądy interferencyjne powstają poprzez interferencję (nałożenie się) prądów biegnących z dwóch skrzyżowanych ze sobą obwodów o nieznacznie różniących się częstotliwościach. Częstotliwość wynikowa uzyskiwana jest poprzez nałożenie na siebie dwóch fal płynącego prądu, gdzie np. jedną charakteryzuje częstotliwość 3 800 Hz, a drugą 4 000 Hz. Dzięki temu finalnie dochodzi do znoszenia się fal i w efekcie na leczony obszar dawkowany jest prąd o częstotliwości od 0 do 200 Hz. Zaletą prądów średniej częstotliwości jest fakt, iż działają one wewnątrz tkanek, a nie bezpośrednio pod elektrodami.

    Prady Interferencyjne NemecaDziałanie biologiczne prądów interferencyjnych na organizm

    Ze względu na wypadkową częstotliwość prądów interferencyjnych (0-200 Hz), mają one podobne działanie do prądów małej częstotliwości. Jednak dzięki temu, że wnikają one głębiej do tkanek możliwe jest osiągnięcie lepszych efektów terapeutycznych. Warto pamiętać, że prądy średniej częstotliwości nie wywołują silniejszych wrażeń czuciowych, co umożliwia bezpieczne zastosowanie większego ich natężenia. Prądy interferencyjne przede wszystkim działają przeciwbólowo. Wiąże się to ze zmniejszeniem napięcia mięśni, a także wzrostem ukrwienia leczonej okolicy ciała. Dzięki temu tkanki są lepiej dotlenione i odżywione, a zbędne produkty przemiany materii szybko usuwane. Jednocześnie prądy Nemeca przyczyniają się do resorpcji (wchłaniania) obrzęków. Prądy interferencyjne przyspieszają procesy regeneracyjne, wspomagając m.in. regeneracji uszkodzonych nerwów obwodowych. Efekt wibracji osiągany poprzez zastosowanie dużych częstotliwości obwodów elektrycznych przyczynia się do odprężenia organizmu oraz poprawy samopoczucia. Warto zaznaczyć, że nagłe przerwanie przepływu prądu nie powoduje nieprzyjemnych odczuć.

     

    Główne wskazania do stosowania prądów interferencyjnych to: 
    Dysfunkcje mięśni: zaniki z bezczynności, osłabienie mięśni, pourazowe i pooperacyjne urazy mięśni, odruchowe zwiększanie napięcia mięśni (np. jako konsekwencja zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa)
    Urazy kończyn, skręcenia, zwichnięcia
    Opóźnienie zrostu kostnego
    Źle gojące się owrzodzenia
    Zaburzenia krążenia krwi
    Reumatyzm tkanek miękkich
    Jako główne przeciwwskazania prądów wymienia się:
    Wszczepiony rozrusznik serca
    Obecność metali w tkankach
    Zaburzenia czucia
    Ból o niewyjaśnionym pochodzeniu
    Nowotwory
    Ciąża
    Ostre infekcje i stany gorączkowe
    Zagrożenie zatorami, żylaki
    Stwardnienie rozsiane
    Choroba Parkinsona
    Uszkodzenia skóry
    Utrudniony kontakt z pacjentem

     

     

     

    icon phone ZADZWOŃ 
    +48 575 910 340                          

     

    icon mail CZEKAMY NA MAILA
    rejestracja@c-zdrowia.pl                 

     

    icon direction  ODWIEDŹ NAS, ZAPRASZAMY
     ul. Wojska Polskiego 72, Nowogard
    © 2018 Centrum Zdrowia.
    Joomla Extensions